Aktualności

Przekazanie samochodu strażackiego na Ukraine

  • Aktualności

Wójt Gminy Szczytniki na wniosek  Zarządu OSP w Iwanowicach zdecydował o  nieodpłatnym przekazaniu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego na rzecz strażaków z Ukrainy. Symboliczne przekazanie oraz pożegnanie samochodu nastąpiło  w sobotę 23 kwietnia przed remizą w Iwanowicach. Obecni byli: Wójt Gminy Szczytniki Pan Marek Albrecht, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Szczytnikach Zbigniew Banasiewicz, Komendant Gminny OSP Jerzy Majas oraz druhny i druhowie z OSP Iwanowice.

         Średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/16 (Star 244) służył w jednostce w Iwanowicach od ponad 35 lat. Mimo tylu lat stan techniczny pojazdu jest  bardzo dobry a na liczniku przejechane ma niespełna 32 tys. km. Wyposażony jest w autopompę, zbiornik na wodę o pojemności 2,5 tys. litrów napęd 4X4, „szybkie natarcie” i mieści 6 ratowników. Do momentu przekazania był  w podziale operacyjnym i strzegł bezpieczeństwa mieszkańców Iwanowic i gminy Szczytniki.

  Auto po jedenastu godzinach jazdy i pokonaniu ponad 500 km dotarło bez problemów do miejsca zbiórki przy granicy polsko-ukraińskiej, gdzie służby Państwowej Straży Pożarnej przekażą pojazd strażakom z Ukrainy. Samochód był prowadzony przez druhów z Iwanowic: Naczelnika Bogumiła Tylskiego i Wiceprezesa Marcina Błaszczyka, którzy na zmianę kierowali pojazdem. Samochód poruszał się w kolumnie razem z innymi samochodami przekazywanymi z wielkopolskich jednostek a jazda odbywał się głównie nocą.

Jerzy Majas